Podatek dochodowy i VAT od sprzedaży energii z mikroinstalacji. Interpretacja MF

W odpowiedzi na interpelację zgłoszoną przez posła Artura Bramorę Ministerstwo Finansów tłumaczy zasady opodatkowania zakupu i montażu mikroinstalacji OZE podatkiem VAT, a także podaje stawkę VAT za sprzedaż energii oraz sposób opodatkowania podatkiem dochodowym naliczanym od zysków z takiej działalności.

Jaki VAT od zakupu i montażu mikroinstalacji OZE?

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak powinno naliczać się podatek […]

By |July 27th, 2015|Categories: Fotowoltaika, Optymalizacja napięcia|Tags: |0 Comments

Sejm przegłosował nowelizację Prawa energetycznego

Sejm poparł nowelizację Prawa energetycznego w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii, która implementuje do polskiego prawa unijne rozporządzenie REMIT.

 

Nowelizacja wprowadza kary za nieprzestrzeganie obowiązków i nadużycia związane z funkcjonowaniem na rynku energii. Chodzi np. o wykorzystywanie wewnętrznych informacji w firmach do manipulacji w handlu energią.

Zgodnie z nowelizacją Urząd Regulacji Energetyki ma prowadzić monitoring rynku energii […]

Największa w historii transakcja na rynku fotowoltaicznym

Amerykański deweloper projektów wiatrowych i fotowoltaicznych SunEdison przejmie jedną z największych firm działających na rynku domowych systemów fotowoltaicznych w USA. Przejęcie wyceniono na 2,2 mld dolarów, co sprawia, że jest to prawdopodobnie największa transakcja dokonana dotychczas na globalnym rynku fotowoltaicznym.

 

Vivint Solar do druga największa firma – po należącej do Elona Muska firmie SolarCity – na amerykańskim […]

PiS zagłosuje przeciw nowelizacji ustawy o planowaniu przestrzennym

 

Dzisiaj podczas plenarnego posiedzenia Sejmu odbyła się dyskusja nad przygotowaną przez posłów PO nowelizacją ustawy o planowaniu przestrzennym, której celem jest umożliwienie budowy instalacji OZE o mocy ponad 40 kW wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

 

Sprawozdawca sejmowej komisji procedującej projekt, poseł PO Tadeusz Jarmuziewicz, ocenił, że projekt ustawy to odpowiedź na problem […]

PRK OZE apeluje o sprawiedliwe warunki dla prowadzenia działalności w OZE

Polska Rada Koordynacyjna Odnawialnych Źródeł Energii (PRK OZE), skupiająca 21 organizacji branżowych, w związku z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy – Prawo budowlane apeluje o ustanowienie takich ram prawnych, które wyznaczą sprawiedliwe i niedyskryminujące warunki dla prowadzenia działalności przez wszystkich producentów energii elektrycznej.

 

Naczelnym celem takiego prawa powinno być tworzenie warunków […]

Efekt zachęty – dodatkowy obowiązek dla wytwórców zielonej energi

Przedsiębiorcy planujący podjęcie działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, którzy chcą otrzymywać wsparcie w postaci zielonych certyfikatów, muszą, poza spełnieniem dotychczasowych wymagań, pozytywnie przejść weryfikację tzw. efektu zachęty. O wystąpieniu efektu zachęty można mówić tylko wtedy, jeśli bez wsparcia inwestycja w instalację OZE nie byłaby opłacalna.

Zgodnie z informacjami przedstawianymi na […]

Burmistrz Brzezin o budowie pierwszego polskiego Smart City [wywiad]

– Energia będzie przede wszystkim produkowana na potrzeby własne, co oczywiście odbije się na niższych kosztach eksploatacji miejskich budynków użyteczności publicznej jak np. basen miejski czy też na niższych cenach biletów elektrycznego transportu publicznego. Istotne jest, że środki z oszczędności będą mogły być przesunięte na inne potrzeby mieszkańców tj. sport, kulturę, pomoc społeczną itp. […]

By |July 16th, 2015|Categories: Dofinansowania OZE, Fotowoltaika|Tags: |0 Comments

Odejście od progu produktywności w aukcjach uderzyłoby w biogaz?

Arnold Rabiega ze Spółdzielni Nasza Energia – pierwszej polskiej spółdzielni energetycznej, która powstaje na Zamojszczyźnie, komentuje zgłoszony przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej postulat odejścia od progu produktywności projektów, które wezmą udział w pierwszych aukcjach dla OZE.

Przedstawiciel Spółdzielni Nasza Energia ocenia na łamach „Rzeczpospolitej”, że postulowane przez branżę wiatrową zlikwidowanie wpisanego do systemu aukcji ograniczenia […]

PKP Energetyka – prywatyzacja pod ostrzałem

Prywatyzacja PKP Energetyka budzi kontrowersje godne dużo większych od niej firm energetycznych. Pytanie tylko, czy państwowy właściciel jest w stanie zagwarantować dziś jakość zarządzania wyższą niż prywatny.

Rozpoczęta wiosną prywatyzacja PKP Energetyka przebiegała bez większych kontrowersji aż do ubiegłego tygodnia. Głośno zrobiło się, gdy 6 lipca wyłączność negocjacyjną przyznano CVC – luksemburskiemu funduszowi private equity.

Właściciel […]

By |July 14th, 2015|Categories: Dofinansowania OZE, Fotowoltaika|Tags: |0 Comments

Sejmowe komisje poparły zmiany w prawie dot. OZE

Połączone komisje sejmowe poparły projekt regulacji, którego celem jest realizacja inwestycji w odnawialne źródła energii innych niż mikroinstalacje wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Przyjęcie takich przepisów może zdaniem branży OZE zablokować rozwój mniejszych inwestycji w energetyce odnawialnej.

Wczoraj sejmowe komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego poparły nowelizację ustawy o planowaniu przestrzennym i Prawa budowlanego, […]